Δωμάτια/Άτομα
Δωμάτια/Άτομα
6 μέρες σε Μπολόνια, Φλωρεντία, Σιένα, Σαν Τζιμινιάνο, Πίζα, Τσίνκουε Τέρρε. Διαμονή σε ξενοδοχεία 4*στο Μοντεκατίνι και στη Μπολόνια (περιφερειακό), με μπουφέ πρόγευμα καθημερινά.
Η Τοσκάνη είναι περιφέρεια της κεντρικής Ιταλίας με πρωτεύουσα και μεγαλύτερη πόλη της την υπέροχη Φλωρεντία. Η κληρονόμος γη των θρυλικών Ετρούσκων απλώνεται μεταξύ του Μιλάνου στα βόρεια και της Ρώμης στα νότια, από το Τυρρηνικό Πέλαγος στα δυτικά μέχρι τα Απέννινα Όρη στα βορειοανατολικά. Η Τοσκάνη είναι γνωστή για τα πανέμορφα τοπία της και την πολιτιστική της κληρονομιά. Έξι τοποθεσίες της αποτελούν μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς της UNESCO: το ιστορικό κέντρο της Φλωρεντίας με τους αναρίθμητους καλλιτεχνικούς θησαυρούς, το ιστορικό κέντρο της μεσαιωνικής Σιένα με την πανέμορφη πιάτσα Ντελ Κάμπο, το τετράγωνο του καθεδρικού ναού της Πίζας με τον κεκλιμένο πύργο, το ιστορικό κέντρο του Σαν Τζιμινιάνο, του "Μανχάταν της Τοσκάνης", το ιστορικό κέντρο Πιέντσα με την αναλλοίωτη αρχιτεκτονική της και η Βαλ ντ' Όρτσια, με τα ξεχωριστά τοπία της.
Συγκέντρωση στο αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος, απ’ όπου θα πάρουμε την πτήση για τη Μπολόνια, πρωτεύουσα της περιοχής “Emilia Romagna”. Άφιξη στο αεροδρόμιο και πανοραμική περιήγηση της πόλης. Αναχώρηση για την Τοσκάνη. Άφιξη στο Μοντεκατίνι – στην καρδιά της Τοσκάνης! Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας. Ξεκούραση και διανυκτέρευση.
Πρωινό στο ξενοδοχείο και μεταφορά στην πρωτεύουσα της Τοσκάνης, τη Φλωρεντία. Η πόλη θησαυρός της Ιταλίας, με τα φημισμένα μουσεία, τα παλάτια, την αύρα της αναγέννησης που σε συνοδεύει σε κάθε σου βήμα και σε μεταφέρει νοερά σε άλλες εποχές. Κατά την περιήγηση θα δούμε την Πιάτσα ντε λα Σινιορία, την εκκλησία Σάντα Κρότσε - με τους τάφους του Δάντη και του Γαλιλαίου, το Πόντε Βέκκιο και την ιστορική πλατεία του Καθεδρικού Ναού με το καμπαναριό, την Παναγία των Λουλουδιών και το ιστορικό Βαπτιστήριο. Μην παραλείψετε μια βόλτα στην περίφημη Πιάτσα Ρεπούμπλικα με τα ιστορικά καφέ Gilli και Paszkowski και την περίφημη αψίδα της Ελευθερίας. Επιστροφή στο ξενοδοχείο μας.
Αφού προγευματίσουμε αναχωρούμε για τη σημερινή μας εκδρομή στα γνωστότερα Τοσκάνικα χωριά. Ξεκινάμε με τη μεσαιωνική Σιένα. Έντεκα δρόμοι οδηγούν στην πανέμορφη πλατεία Πιάτσα ντελ Κάμπο την κεντρική πλατεία που πλαισιώνει αρμονικά το Δημαρχείο και θεωρείται από τις πιο όμορφες πλατείες της Ιταλίας. Θα δούμε ακόμη αγέρωχα αρχοντικά στενά καλντερίμια, πανέμορφες εκκλησίες μαυρισμένες από τον χρόνο. Ακολουθεί το πιο φημισμένο χωριό της Τοσκάνης, το Σαν Τζιμινιάνο, το οποίο αποκαλείται συχνά και «μεσαιωνικό Μανχάταν» επειδή οι δεκάδες πέτρινοι πύργοι του υψώνονται σαν πρωτόγονοι ουρανοξύστες πάνω από τα σπίτια. Επιστροφή στο ξενοδοχείο μας. Διανυκτέρευση.
Πρωινό στο ξενοδοχείο και αναχώρηση για τα παραμυθένια Cinque Terre (τα πέντε χωριά) που βρίσκονται σκαρφαλωμένα στα απόκρημνα βράχια της νότιας άκρης της Ιταλικής Ριβιέρας, στη Λιγουρική Θάλασσα. Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola, Riomaggiore. Η περιοχή είναι μία από τις πιο όμορφες της δυτικής Ιταλίας και έχει ανακηρυχθεί από την Unesco Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς. Θα δούμε όμορφα μεσαιωνικά χωριά, εκκλησίες, παραδοσιακά εργαστήρια και θα δοκιμάσουμε πεντανόστιμη κουζίνα. Είναι ένα μέρος που μοιάζει να έχει βγει από παραμύθι. Αργά το απόγευμα επιστροφή στο ξενοδοχείο μας.
Πρόγευμα και αναχώρηση από το ξενοδοχείο. Θα επισκεφθούμε την Πίζα με το πασίγνωστο αξιοθέατο της περιοχής, τον κεκλιμένο πύργο της. Θα περάσουμε τα τείχη που περιβάλλουν την πόλη και θα αντικρίσουμε ένα από τα πιο φωτογραφημένα μνημεία του κόσμου. Μαζί με τον πύργο «δένουν» αρμονικά το Βαπτιστήριο και ο καθεδρικός ναός. Συνέχεια της διαδρομής μας με τελικό προορισμό τη Μπολόνια. Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο και διανυκτέρευση.
Πρωινό και συνέχεια της περιήγησης της Μπολόνια. Η πόλη φημίζεται τόσο για την ιστορία της όσο και για τη γαστρονομία της. Η κουζίνα της (cucina Bolognese) είναι διάσημη παγκοσμίως. Το κέντρο της πόλης της Μπολόνια, ένα από τα μεγαλύτερα και πιο καλοδιατηρημένα της Ευρώπης, φημίζεται για τις όμορφες στοές του – υπάρχουν πάνω από 30 χιλιόμετρα μόνο στο κέντρο της πόλης – και τη μεγαλοπρεπή πεζοδρομημένη πλατεία Piazza Maggiore. Το μεσημέρι μεταφορά στο αεροδρόμιο της πόλης για την πτήση της επιστροφής.
AEGEAN:
11/10 A3 682 ΑΘΗΝΑ – ΜΠΟΛΟΝΙΑ 14.10-15.30
16/10 A3 683 ΜΠΟΛΟΝΙΑ – ΑΘΗΝΑ 16.20-19.25
16/10 A3 682 ΑΘΗΝΑ – ΜΠΟΛΟΝΙΑ 14.10-15.30
21/10 A3 683 ΜΠΟΛΟΝΙΑ – ΑΘΗΝΑ 16.20-19.25