5 μέρες αεροπορικώς σε Ρόδο - Κοιλάδα των πεταλούδων - Μόντε Σμιθ – Μανδράκι - Καστελόριζο - Κρουαζιέρα στη Σύμη & τον Πανορμίτη - Καλλιθέα - Μονή Τσαμπίκας - Λίνδος. Διαμονή στο πολυτελές RODOS PALACE 5* σε ανακαινισμένα δωμάτια με ημιδιατροφή καθημερινά.
Απολαύστε ένα ακόμα ταξίδι άνεσης και πολυτέλειας με τη Manessis στη Ρόδο, Μνημείο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς και παγκόσμιο τουριστικό προορισμός με κορυφαίες υποδομές που δεν χάνει ποτέ την αξία του και την κουλτούρα διακοπών του. Με διαμονή στο πολυτελέστατο RODOS PALACE HOTEL 5*. Θα ξεναγηθούμε στη Μεσαιωνική Πόλη της Ρόδου, στην περίφημη Κοιλάδα των Πεταλούδων, στον λόφο Μόντε Σμιθ, στο Μανδράκι, στην ονομαστή Μονή Τσαμπίκας και στον καταπράσινο Φιλέρημο και θα νιώσουμε πως περπατάμε στους δρόμους των Ιπποτών. Θα συμπληρώσουμε το ταξίδι μας με μια προαιρετική εκδρομή στη Σύμη που παραμένει παραμείνει άθικτη στο χρόνο, κρατώντας φυσική ομορφιά σε πρότυπο δωδεκανησιακό στυλ.
Συγκέντρωση στο αεροδρόμιο και πτήση για Ρόδο. Άφιξη στο αεροδρόμιο Διαγόρας και ξεκινάμε για να γνωρίσουμε το νησί του Ήλιου και τις μοναδικές ομορφιές του. Πρώτη μας επίσκεψη, η περίφημη κοιλάδα των πεταλούδων (έξοδα ατομικά). Αυτός ο επίγειος βιότοπος προσφέρει ένα μαγευτικό τοπίο, πυκνή βλάστηση, εκπληκτικές ξύλινες γέφυρες, πλακόστρωτα μονοπάτια, μικρές λίμνες, ατελείωτους καταρράκτες, γαλήνια ατμόσφαιρα και μια μαγική εμπειρία για όλους τους επισκέπτες του. Είναι ένα μοναδικό μέρος, καθώς υπάρχει ένα δάσος γεμάτο δέντρα Liquidambar Orientalis ή Ζητιά, που τα συναντάμε σε λίγα μέρη στην Ευρώπη. Εδώ, θα έχετε και την ευκαιρία να γνωρίσετε το υπέροχο είδος πεταλούδας, που ονομάζεται Panaxia Quadripunctaria! Συνεχίζουμε για τον λόφο του Μόντε Σμιθ και την Ακρόπολη με το Αρχαίο Στάδιο και τον Ναό του Πυθίου Απόλλωνα, προστάτη της πόλης. Ακούγοντας ιστορίες για την Καλλιπάτειρα και τον Διαγόρα θα βρεθούμε στο Μανδράκι θαυμάζοντας τα μοναδικά κτίρια που έκτισαν οι Ιταλοί. Πεζοί θα εισέλθουμε από την εντυπωσιακή Πύλη Ντ’ Αμπουάζ στην Μεσαιωνική Πόλη της Ρόδου (Μνημείο Unesco) και θα ξεναγηθούμε στα στενά της. Θα εκπλαγούμε από το πόσο καλά διατηρημένα είναι τα σημαντικότερα αξιοθέατα της όπως το Παλάτι του Μεγάλου Μαγίστρου και η Οδός των Ιπποτών. Ελεύθερος χρόνος στην Παλιά Πόλη για καφέ, βόλτα και γεύμα (έξοδα ατομικά). Αργότερα εγκατάσταση στο ξενοδοχείο RODOS PALACE HOTEL 5*στην Ιξιά. Ξεκούραση και το βράδυ δείπνο μπουφέ.
Πλούσιο μπουφέ πρόγευμα και ελεύθερη ημέρα για να απολαύσετε τις ανέσεις και την πισίνα του ξενοδοχείου ή την παραλία! Εναλλακτικά, μπορείτε να εκμεταλλευτείτε την ελεύθερη μέρα σας γνωρίζοντας περισσότερες ομορφιές του νησιού και της μεσαιωνικής πόλης ή και ακόμα να προγραμματίσετε μία εξόρμηση σε κοντινούς προορισμούς όπως το κοσμοπολίτικο Μαρμαρίς στην Τουρκία ή την πανέμορφη Χάλκη. Το βράδυ δείπνο στο ξενοδοχείο.
Πλούσιο πρόγευμα-μπουφέ και μεταφορά στο λιμάνι της Ρόδου από όπου θα σαλπάρουμε για το Καστελόριζο. Άφιξη στο ανατολικότερο άκρο της Ελλάδας. Η Μεγίστη (το επίσημο όνομα του νησιού), λόγω της ιδιαίτερης θέσης του σπάνια περιλαμβάνεται με ακρίβεια στους χάρτες της Ελλάδας, είναι ένας πανέμορφος τόπος που όσο απομακρυσμένος είναι τόσο κοντά τον έχουμε στην καρδιά μας. Εδώ λοιπόν θα περπατήσουμε στον διατηρητέο οικισμό κατά μήκος της προκυμαίας με τα παραδοσιακά, δίπατα και τρίπατα αρχοντικά με τις πολύχρωμες προσόψεις. Θα θαυμάσουμε τη περίφημη Σαντραπεία Αστική Σχολή (1903), κτίριο βασισμένο αρχιτεκτονικά στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Δίπλα του βρίσκεται ο Μητροπολιτικός Ναός των Κωνσταντίνου και Ελένης (1835).Τα κτίρια βρίσκονται στη πλατεία Αυλόγυρου, η οποία είναι στρωμένη με παραδοσιακό μωσαϊκό, το λεγόμενο κοχλάκι στη τοπική διάλεκτο. Έπειτα, θα ανηφορήσουμε για τον λαξευμένο στους πρόποδες του Κάστρου, Λυκιακό Τάφο του 4ου αι. π.Χ καθώς και το Αρχαιολογικό & Λαογραφικό Μουσείο (έξοδα ατομικά) στη δυτική απόληξη του Κάστρου του Αγ. Νικολάου. Χρόνος για γεύμα (έξοδα ατομικά) και αναχώρηση στις για Ρόδο όπου θα επιστρέφουμε το απόγευμα και το βραδάκι δείπνο μπουφέ στο ξενοδοχείο.
Πλούσιο μπουφέ πρόγευμα και ολοήμερη κρουαζιέρα στην εκπληκτικά όμορφη Σύμη (έξοδα ατομικά). Το νησί έχει παραμείνει άθικτο στο χρόνο, κρατώντας φυσική ομορφιά σε πρότυπο δωδεκανησιακό στυλ. Κρυστάλλινη θάλασσα, φρέσκο ψάρι και φιλοξενία των ντόπιων που σκλαβώνει τον επισκέπτη. Θα θαυμάσουμε το πέτρινο δημοτικό ρολόι του 1881 και λίγο παρακάτω, ο «Μιχαλάκης», το χαρακτηριστικό άγαλμα του μικρού ψαρά, που μας θυμίσει την παράδοση του νησιού στην αλιεία. Εδώ βρίσκεται και η Καλή Στράτα, ένα σύνολο από 500 σκαλιά που ενώνουν τον Γιαλό με το χωριό, την Άνω Σύμη. Στην διαδρομή αντιλαμβάνεται κανείς την ομορφιά του παραδοσιακού οικισμού μοναδικής αρχιτεκτονικής με τα διώροφα σπίτια, χτισμένα το ένα δίπλα στο άλλο, έτσι που να σχηματίζουν ένα «φυσικό» τείχος. Στα νοτιοδυτικά του νησιού, βρίσκεται η Ιερά Μονή του Ταξιάρχη Μιχαήλ του Πανορμίτη, την οποία επισκέπτονται κάθε χρόνο χιλιάδες προσκυνητές. Το μοναστήρι “γεμίζει” το φυσικό λιμανάκι με το επιβλητικό καμπαναριό και τα αμέτρητα κελιά. Όσοι επιθυμούν μπορούν να μεταβούν στην Ιερά Μονή του Ταξιάρχη Μιχαήλ του Πανορμίτη με λεωφορείο ή με ταξί (έξοδα ατομικά). Ελεύθερος χρόνος για βόλτα και γεύμα (έξοδα ατομικά). Μην παραλείψετε να δοκιμάσετε το πασίγνωστο Συμιακό γαριδάκι! Επιστροφή το απόγευμα στην Ρόδο, ξεκούραση και το βράδυ δείπνο.
Πλούσιο μπουφέ πρόγευμα και ολοήμερη εκδρομή στις υπέροχες ανατολικές ακτές του νησιού. Πρώτη μας στάση, οι ανακαινισμένες Πηγές της Καλλιθέας (έξοδα ατομικά). Οι πηγές της Καλλιθέας είναι ένα αξιοθαύμαστο και αντιπροσωπευτικό παράδειγμα αρχιτεκτονικής, το οποίο έχει ενσωματωθεί στο φυσικό περιβάλλον της περιοχής. Απολαύστε τον γραφικό κόλπο με τη μοναδική φυσική ομορφιά του. Αφού βγάλουμε τις απαραίτητες φωτογραφίες μας στα σημεία που γυρίστηκαν γνωστές ελληνικές και ξένες ταινίες συνεχίζουμε μέσω της παραλιακής διαδρομής για την νέα Μονή της Παναγιάς της Τσαμπίκας. Περνώντας από το γνωστό και κοσμοπολίτικο Φαληράκι, θα βρεθούμε στο πιο γνωστό θρησκευτικό σημείο του νησιού. Η εικόνα της Παναγίας της Τσαμπίκας θεωρείται θαυματουργή, ιδιαίτερα για τις γυναίκες που θέλουν να αποκτήσουν παιδιά. Η Παναγιά Τσαμπίκα ευλογεί την Ρόδο, δίνοντας το μοναδικό ανά τον κόσμο όνομα «Τσαμπίκος – Τσαμπίκα» στους κατοίκους του νησιού. Συνεχίζουμε για την Αιγαιοπελαγίτικη Λίνδο (μια από τις 7 ακροπόλεις της Ελλάδος με ιστορικό και όχι μόνο ενδιαφέρον) με τα ολόλευκα σπιτάκια, τα γραφικά πλακόστρωτα, τα τρεχούμενα νερά και την Ακρόπολη (έξοδα ατομικά) να δεσπόζει ψηλά πάνω στον βράχο. Ελεύθερος χρόνος για καφέ και γεύμα (έξοδα ατομικά) απολαμβάνοντας το γαλάζιο της θάλασσας. Αν είστε αρκετά τολμηροί και ανάλογα τις καιρικές συνθήκες, φέρτε το μαγιό σας και κάντε την βουτιά σας στην μαγευτική παραλία της Λίνδου. Επιστροφή στην πόλη της Ρόδου για τα τελευταία μας ψώνια και μετάβαση στο αεροδρόμιο για να πάρουμε την πτήση της επιστροφής μας για την Αθήνα.
Πτήσεις µε Sky Express:
Αθήνα – Ρόδος: 06:50 - 07:50 GQ280
Ρόδος – Αθήνα: 22:40 - 23:40 GQ285
Πτήσεις µε Sky Express (22-26/9)
Αθήνα – Ρόδος: 12:45 - 13:45 GQ280
Ρόδος – Αθήνα: 22:40 - 23:40 GQ285