3 μέρες με πούλμαν Ναύπλιο - Πόρτο Χέλι - Σπέτσες – Εορτασμός Αρμάτας - Τροιζηνία – Επίδαυρος . Διαμονή στο ξενοδοχείο GALAXY HOTEL 3* στο Πόρτο Χέλι με ημιδιατροφή.
Εορτασμός της Αρμάτας, της μεγαλύτερης γιορτής του νησιού
Αναχώρηση από Αθήνα στις 08:30 για το μαγευτικό και φιλόξενο Ναύπλιο. Ζευγάρια και οικογένειες, νέοι, κάνουν βόλτες στα σοκάκια, μετράνε ξανά και ξανά τα σκαλοπάτια στο Παλαμήδι, πίνουν καφέ στην Πλατεία Συντάγματος ή στην παραλία και χαζεύουν το Μπούρτζι βγάζοντας αναμνηστικές φωτογραφίες. Είναι απίστευτη η ζωντάνια, τα χρώματα, η αύρα της θάλασσας, αλλά και το κάλλος που δίνεται απλόχερα στους επισκέπτες αυτής της πόλης. Ελεύθερος χρόνος για να γνωρίσουμε τα μυστικά της πόλης του Ναυπλίου και συνεχίζουμε τη διαδρομή μας με κατεύθυνση το Πόρτο Χέλι. Άφιξη και τακτοποίηση στο Galaxy Hotel 3*. Χρόνος ελεύθερος και μπουφέ δείπνο στο ξενοδοχείο. Το βραδάκι όσοι το επιθυμούν μπορούν να απολαύσουν τις ανέσεις του ξενοδοχείου και μια βόλτα στο Πόρτο Χέλι ή να μεταβούν στις Σπέτσες (έξοδα ατομικά) όπου η γιορτή της Αρμάτας θα ξεκινήσει με συναυλία.
Μπουφέ πρόγευμα και αναχώρηση για την Κόστα, απ’ όπου θα πάρουμε το ferry boat για το κοσμοπολίτικο νησί των Σπετσών που σήμερα γιορτάζει και θα τιμήσουμε κι εμείς με την παρουσία μας. Θα περιπλανηθούμε και μαζί θα δούμε το σπίτι της Μπουμπουλίνας, τον Άγιο Αντώνιο, το θρυλικό ξενοδοχείο Ποσειδώνιο, θα δούμε απ’ έξω το σπίτι του ευεργέτη Ανάργυρου, παίρνοντας και μια αίσθηση από την αρχοντιά των σπετσιώτικων σπιτιών. Σε ολόκληρη την πόλη επικρατεί γιορτινή ατμόσφαιρα όλη την ημέρα, το αποκορύφωμα των εκδηλώσεων όμως, γίνεται με την αναπαράσταση της ιστορικής ναυμαχίας το βράδυ, με την πυρπόληση ομοιώματος της τουρκικής ναυαρχίδας, με την ταυτόχρονη εξιστόρηση των ιστορικών γεγονότων και ολοκληρώνεται μέσα σε μια εντυπωσιακή καύση πυροτεχνημάτων και βεγγαλικών και καθηλωτικής επετειακής μουσικής (θα μεταβούμε με σκάφος από το Πόρτο Χέλι, μετά το δείπνο στο ξενοδοχείο). Εκστασιασμένοι από τη μοναδική αυτή εμπειρία επιστρέφουμε στο ξενοδοχείο.
Πλούσιο μπουφέ πρόγευμα και αναχωρούμε για την νησιωτική Ερμιόνη. Αφού απολαύσουμε την βόλτα μας στο γραφικό λιμανάκι της συνεχίζουμε για τον Γαλατά, μέσω μίας μαγευτικής διαδρομής, αγναντεύοντας τα νησιά του Αργοσαρωνικού Ύδρα και Πόρο. Ελεύθερος χρόνος για ξεκούραση και καφέ. Στην συνέχεια θα βρεθούμε στην παραθαλάσσια Αρχαία Επίδαυρο όπου χρόνος για μπάνιο και γεύμα (έξοδα ατομικά). Μέσω λουτρών ωραίας Ελένης, επιστρέφουμε στην Αθήνα, με ενδιάμεση στάση γεμάτοι όμορφες αναμνήσεις.
Οι δραστηριότητες που θα πραγματοποιηθούν για τον εορτασμό της Αρμάτας θα συμπεριληφθούν στο πρόγραμμα μετά την επίσημη ανακοίνωσή τους, για να απολαύσουμε στο έπακρο τη μοναδική αυτή εμπειρία!