6 ημέρες Ντουμπάι Full Experience - Σαφάρι στην Έρημο - Αμπού Ντάμπι (& Κρουαζιέρα στο Ομάν). Διαμονή στο Avani Ibn Battuta Hotel 4* ή αντίστοιχο με πρωινό. ΔΩΡΟ Βόλτα με το monorail train για μια διαφορετική οπτική του διάσημου The Palm.
Το Ντουμπάι είναι μια εκπληκτική πόλη που συνδυάζει την παράδοση με τη σύγχρονη πολυτέλεια και την καινοτομία. Ανάλογα με τις προτιμήσεις και τα ενδιαφέροντα, μπορεί κανείς να ανακαλύψει μια πληθώρα εντυπωσιακών αξιοθέατων και δραστηριοτήτων στο Ντουμπάι.
Τα ψηλότερα κτίρια του κόσμου, προσφέρουν μια μοναδική πανοραμική θέα της πόλης. Οι εντυπωσιακές παραλίες, όπως η Black Beach και η Kite Beach, προσφέρουν μια χαλαρωτική ατμόσφαιρα για να απολαύσετε τον ήλιο και τη θάλασσα. Τα εμπορικά κέντρα, όπως το Dubai Mall και το Mall of the Emirates, προσφέρουν μια ανεπανάληπτη εμπειρία shopping με εκατοντάδες καταστήματα, εστιατόρια και δραστηριότητες, όπως παγοδρόμια και εσωτερικά πάρκα ψυχαγωγίας. Για τους λάτρεις της πολυτέλειας, τα πολυτελή ξενοδοχεία και τα εστιατόρια προσφέρουν μια εξαιρετική εμπειρία φιλοξενίας και γαστρονομίας. Το Ντουμπάι είναι επίσης γνωστό για την πολιτιστική του πολυμορφία, με μια ποικιλία μουσείων και γκαλερί, όπως το Μουσείο της Shindagha και η Ayyam Gallery που φιλοξενεί έργα καλλιτεχνών από όλο τον κόσμο.
Δεν θα παραλείψουμε να αναφερθούμε στις πολλαπλές επιλογές για nightlife που κάνουν το κοσμοπολίτικο Ντουμπάι μια αξέχαστη εμπειρία για νυχτερινή διασκέδαση.
Συγκέντρωση στο αεροδρόμιο Ελ.Βενιζέλος και αναχώρηση για το ποικιλόμορφο εντυπωσιακό Ντουμπάι. Άφιξη το απόγευμα. Τακτοποίηση στο ξενοδοχείο μας Avani Ibn Battuta Hotel. Χρόνος ελεύθερος για μια πρώτη γεύση με το νυκτερινό πρόσωπο του
Ντουμπάι. Πρόταση λοιπόν για ευχάριστο χρόνο στο πολύφημο Dubai Mall. Το Dubai Mall είναι ένα από τα μεγαλύτερα εμπορικά
κέντρα στον κόσμο και φιλοξενεί πολλά εντυπωσιακά καταστήματα, εστιατόρια και ένα εντυπωσιακό ενυδρείο. Το βασικότερο όμως
σημείο ενδιαφέροντος είναι φυσικά το Dubai Fountain που βρίσκεται μπροστά από το Burj Κhalifa και προσφέρει θεαματικές παραστάσεις νερού και φωτός κάθε βράδυ. Οι παραστάσεις συνοδεύονται από μουσική και φωτεινά εφέ, δημιουργώντας μια εντυπωσιακή θεατρική εμπειρία. Η καλύτερη πρόταση πριν την πρώτη μας νύχτα στα Αραβικά Εμιράτα. Διανυκτέρευση.
Μετά το πρωινό μας, η πόλη μας περιμένει
να την εξερευνήσουμε. Σήμερα η ημέρα θα
είναι μια γεμάτη εμπειρία, καθώς η ξενάγηση
& περιήγησή μας θα γίνει με την βοήθεια και
εμπειρία τοπικής Ελληνίδας ξεναγού που ζει
ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΡΟΜΉΣ
εκεί και είναι έτοιμη να μοιραστεί μαζί μας αλλά
και να μας οδηγήσει σε όσα λίγοι ξέρουν. Θα
ξεκινήσουμε από το πρωί και μέχρι νωρίς το
βραδάκι θα ακούμε ιστορίες για Άραβες, για τις
ιδιαιτερότητες της ζωής όσων ζουν στη χώρα,
για το παρελθόν, το παρόν αλλά και το μέλλον
αυτού του θαύματος που λέγεται Ντουμπάι.
Η περιήγηση μας στο Ντουμπάι ξεκινά από την
λεωφόρο Sheikh Zayed ή αλλιώς λεωφόρος
των ουρανοξυστών, ένα θέαμα που κόβει την
ανάσα. Εκεί θα θαυμάσουμε το περίφημο skyline
του Ντουμπάι σε όλο του το μεγαλείο καθώς
και τον ψηλότερο πύργο στον κόσμο, τον Burj
Khalifa, με την κορυφή του χαμένη μέσα στα
σύννεφα. Ακολουθεί η παλιά πόλη, η Deira, με
τα παραδοσιακά της παζάρια, τα souqs. Η λάμψη
από τον χρυσό και τους πολύτιμους λίθους στο
σουκ του χρυσού θα μας τυφλώσει, τα μπαχαρικά
θα διεγείρουν τις αισθήσεις μας, τα έργα τέχνης θα
μας μαγέψουν. Με τα παραδοσιακά πλεούμενα,
τα ονομαστά abra, θα διασχίσουμε το κανάλι
του Ντουμπάι, το creek, και θα μάθουμε για την
ιστορία του και τον σημαντικό ρόλο που έπαιξε
στην ανάπτυξη της πόλης. Θα περπατήσουμε
στις παραδοσιακές αγορές, στο γοητευτικό Hindi
lane, ένα καλά κρυμμένο μυστικό που θα μας
ταξιδέψει στην Ινδία, και θα δούμε το φρούριο Al
Fahidi, δείγμα παραδοσιακής αρχιτεκτονικής και
αναπόσπαστο κομμάτι της ιστορίας της πόλης.
Καθώς αλλάζουμε σκηνικό και ταξιδεύουμε
στον χρόνο, κατευθυνόμαστε στην νέα πόλη
του Ντουμπάι και οδηγούμε μπροστά από το
πολύ-φωτογραφισμένο Dubai Frame, από το
Μουσείο του Μέλλοντος, το ωραιότερο κτίριο
του πλανήτη, αλλά και από το Dubai Mall,
ένα από τα μεγαλύτερα εμπορικά κέντρα του
κόσμου με πάνω από 1300 καταστήματα και με
τα διάσημα σιντριβάνια του που χορεύουν και
τραγουδούν σε σκοπούς αραβικούς αλλά και
μοντέρνους.
Επόμενη στάση στο μοναδικό, κατ’ ευφημισμό,
7* ξενοδοχείο στον κόσμο, το Burj Al Arab.
Αφού φωτογραφηθούμε με φόντο το υπέροχο
αυτό ξενοδοχείο σε σχήμα πανιού ιστιοφόρου,
ακολουθούμε το δρόμο που περνά μπροστά από
το παραδοσιακό Madinat Jumeirah, γνωστό
και ως η «Μικρή Βενετία» του Ντουμπάι,
από τα παλάτια της βασιλικής οικογένειας και
συνεχίζουμε για τον Φοίνικα, το Palm Island, το
τεχνητό νησί του Ντουμπάι σε σχήμα φοίνικα
και χωρίς αμφιβολία, το όγδοο θαύμα του
κόσμου. Θα κινηθούμε κατά μήκος του κορμού
του και θα σταματήσουμε για φωτογραφίες στο
Pointe με την υπέροχη θέα στο Atlantis και
στις νερό-τσουλήθρες του. Και επειδή μιλήσαμε
για Full Experience, θα επιβιβαστούμε και
στο εντυπωσιακό monorail train, για μια
διαφορετική οπτική γωνία του διάσημου Φοίνικα
του Ντουμπάι.
Συνεχίζουμε τη βόλτα μας σε αυτή την
εκπληκτική πόλη με μια στάση στη Μαρίνα
του Ντουμπάι ή αλλιώς το «Μανχάταν»
του Ντουμπάι, για να θαυμάσουμε το κανάλι
με τα πανάκριβα σκάφη που δένουν εκεί και
να θαμπωθούμε από τους ουρανοξύστες,τα
ξενοδοχεία και την πολυτέλεια που μας περιβάλει.
Επιστροφή στο ξενοδοχείο αργά το απόγευμα.
Διανυκτέρευση.
Πρωινό γεύμα και για τον ελεύθερο σας χρόνο, σας έχουμε προτάσεις για όλα τα γούστα. προτείνουμε λοιπόν να κάνετε μπάνιο, χαλάρωση και ηλιοθεραπεία στην παραλία Kite ή να επισκεφθείτε το Μουσείο του Μέλλοντος (*φροντίστε για αγορά εισιτηρίων τουλάχιστον 2μήνες πριν). Για τους λάτρεις του shopping προτείνουμε το εμπορικό κέντρο Wafi Μall - θαυμαστό για το παραδοσιακό του χρώμα, αφού χωρίζεται σε τμήματα διακοσμημένα με στοιχεία από την Αίγυπτο, το Μαρόκο, την Τυνησία και άλλες αραβικές χώρες και το Μall of the Emirates, αντιπροσωπευτικό δείγμα εμπορικού κέντρου τύπου Αμερικής, γνωστό για τη χιονοδρομική του πίστα - το Ski Dubai είναι το πρώτο χιονοδρομικό κέντρο εσωτερικού χώρου στη Μέση Ανατολή. Νωρίς το απόγευμα αναχωρούμε για το «σαφάρι» μας στην έρημο με τζιπ 4x4. Αφού αφήσουμε πίσω μας το Ντουμπάι, θα κατευθυνθούμε στην έρημο, τον τόπο των
μυστικών και το μύθων. Εκεί, με τα εξοπλισμένα 4 x 4 τζιπ μας, θα οδηγήσουμε στους αμμόλοφους, που συνέχεια αλλάζουν σχήματα και χρώματα, μια διαδρομή που θα ανεβάσει την αδρεναλίνη μας στα ύψη. Θα σταματήσουμε για φωτογραφίες στη μέση της ερήμου για να απαθανατίσουμε το μαγευτικό ηλιοβασίλεμα και την απεραντοσύνη του τοπίου που θα μείνει για πάντα χαραγμένο στην μνήμη μας. Στη συνέχεια θα κατευθυνθούμε στην κατασκήνωση μας όπου θα πάρουμε μια γεύση από τον βεδουινικο τρόπο ζωής, θα απολαύσουμε αραβικά εδέσματα, θα παρακολουθήσουμε παραδοσιακούς χορούς και θα έχουμε την ευκαιρία να κάνουμε μια βόλτα με το «καράβι της ερήμου», την αγαπημένη σε όλους μας καμήλα. Παράλληλα θα έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε πλήθος δραστηριοτήτων στην έρημο όπως Quad Bikes, sandboards κ.α. Δραστηριότητες για τολμηρούς αλλά και για λιγότερο extreme ταξιδιώτες. Η διασκέδαση για όλους δεν θα έχει τέλος. Επιστροφή στο ξενοδοχείο και διανυκτέρευση.
Πρωινό γεύμα και ελεύθερη ημέρα. Σήμερα η πρότασή μας είναι να πάρουμε το διαβατήριό μας και να επισκεφθούμε τη χώρα του Ομάν. Αφού περάσουμε τα χερσαία σύνορα ΗΑΕ - Ομάν, θα οδηγήσουμε προς την χερσόνησο Μusandam απ’ όπου και θα επιβιβαστούμε στο παραδοσιακό μας καράβι Dhow για μια κρουαζιέρα ανάμεσα στα φιορδ και τους βράχους του Ομάν. Καταγάλανα νερά, πλούσιος θαλάσσιος βυθός, πολύχρωμα ψάρια και παιχνιδιάρικα δελφίνια μας περιμένουν να κολυμπήσουμε μαζί τους, κάνοντας βουτιές και snorkeling. Στην εκδρομή μας θα γευματίσουμε πάνω στην παραδοσιακό μας Dhow πλοιάριο. Το απόγευμα θα αποχαιρετήσουμε το Ομάν, επιστροφή στο Ντουμπάι. Για απόψε το βράδυ η πρότασή μας είναι μια όμορφη βόλτα στο Madinat Jumeirah. Το Madinat Jumeirah είναι ένας πολύ-λειτουργικός προορισμός πολυτελούς διακοπών στο Ντουμπάι, που αποτελείται από 4 πολυτελή ξενοδοχεία, εστιατόρια και εμπορικό κέντρο. Τα τέσσερα ξενοδοχειακά συγκροτήματα - το Jumeirah Al Qasr, το Jumeirah Mina A’Salam, το Jumeira Dar Al Masyaf και το Jumeirah Al Naseem - που περιβάλλονται από κανάλια, και κήπους θα σας αφήσουν εντυπωσιασμένους. Το Madinat Jumeirah προσφέρει μια μοναδική εμπειρία διακοπών, συνδυάζοντας την παραδοσιακή αραβική αρχιτεκτονική με την πολυτέλεια και τις σύγχρονες ανέσεις. Οι επισκέπτες μπορούν να απολαύσουν ποικίλες δραστηριότητες, όπως η χαλάρωση στην πανέμορφη ιδιωτική του παραλία, οι περίπατοι στους πανέμορφους κήπους, οι αγορές στο παραδοσιακό του σουκ ή η απόλαυση γεύσεων από διάφορες κουζίνες σε πολυάριθμα εστιατόρια. Επιστροφή στο ξενοδοχείο και διανυκτέρευση.
Πρωινό γεύμα και ελεύθερη ημέρα. Το απόγευμα σας έχουμε την πιο fun πρόταση! Λίγο πριν το ηλιοβασίλεμα προτείνουμε να
κάνουμε μια συναρπαστική βόλτα με τα black boats με αναχώρηση από το την Μαρίνα του Ντουμπάι. Εκεί τα ταχύπλοα αυτά σκάφη πλέουν στο κανάλι με μοναδική θέα το πολύφωτο Ντουμπάι. Το Ντουμπάι είναι όλο μπροστά σας. Το ταχύπλοο μας αφήνει στη Μαρίνα και πάλι και από εκεί μπορούμε να συνεχίσουμε τη βόλτα μας στο JBR για φαγητό και ποτό. Άλλωστε μιλάμε για το Μαϊάμι του Ντουμπάι που δεν γίνεται να μην επισκεφθείς και να μην αφεθείς στους ρυθμούς του για διασκέδαση. Επιστροφή στο ξενοδοχείο και διανυκτέρευση.
Πρωινό και αναχώρηση για την πρωτεύουσα των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων. Το Αμπού Ντάμπι είναι το μεγαλύτερο και πλουσιότερο εμιράτο από τα 7 που αποτελούν τη χώρα. Μετά από μια διαδρομή περίπου μιάμισης ώρας, θα κάνουμε την πρώτη μας στάση και θα ξεναγηθούμε στο μεγαλοπρεπές τζαμί του Σεΐχη Ζάϊεντ, φτιαγμένο όλο από λευκό μάρμαρο που ακτινοβολεί. Μέσα στο υπέροχο αυτό τζαμί, θα δούμε το μεγαλύτερο μονοκόμματο χειροποίητο χαλί στον κόσμο, το μεγαλύτερο πολυέλαιο εσωτερικού χώρου καθώς και την καταπληκτική διακόσμηση του από χειροποίητα ανάγλυφα άνθη και φυτά που αναφέρονται στο κοράνι. Από εκεί θα περάσουμε από την περιοχή με τα 17 παλάτια των γιων του Σεΐχη Ζάϊεντ για να καταλήξουμε στο παλάτι του Σεΐχη Μοχάμεντ, τωρινού κυβερνήτη του Άμπου Ντάμπι αλλά και προέδρου της χώρας. Συνεχίζουμε την περιήγηση μας στην πόλη, περνώντας από το μεγαλοπρεπές ξενοδοχείο 6 αστέρων Emirates Palace που είναι κτισμένο με χρυσό, μάρμαρο, γρανίτη και αλάβαστρο σε όλους του τους χώρους, το Qasr Al Watan, το προεδρικό μέγαρο, το Corniche, την παραλία του Αμπού Ντάμπι και κάνουμε την επόμενη στάση μας στο νησί Saadiyat, το πολιτιστικό κέντρο του Αμπού Ντάμπι, και στο Λούβρο. Εκεί θα έχουμε την ευκαιρία να φωτογραφηθούμε με αυτό το μοναδικό κτίριο, σχεδιασμένο από το διάσημο Γάλλο αρχιτέκτονα Jean Nouvel και να θαυμάσουμε την μοναδικής σύλληψης στέγη του,
που προσομοιάζει την πλέξη των παραδοσιακών ψαράδικων καλυβών. Τελευταία μας στάση είναι το Yas Island, το νησί της διασκέδασης, όπου εκτός από την πίστα της Φόρμουλα 1 βρίσκεται και το μεγαλύτερο πάρκο της Ferrari με το γρηγορότερο τραινάκι στον κόσμο, καθώς και η εκθεση αυτοκινητων της Ferrari. Επιστροφή στο Ντουμπάι και διανυκτέρευση.
Πρωινό γεύμα. Χρόνος ελεύθερος για τα τελευταία μας ψώνια και βόλτες στο Ντουμπάι, στην χώρα που κλέβει τις καρδιές κάθε επισκέπτη. Μέχρι να το επισκεφθείτε ξανά, καλό ταξίδι και καλή επιστροφή στην Αθήνα. Μεταφορά στο αεροδρόμιο και πτήση για Αθήνα.