Δωμάτια/Άτομα
Δωμάτια/Άτομα
5 μέρες αεροπορικώς με Aegean Airlines σε Βούδα & Πέστη – Ναός Αγ. Στεφάνου Παραδουνάβια χωριά Διαμονή σε ξενοδοχείο 4* με πρωινό μπουφέ καθημερινά.
Η πόλη των Spa, των κάστρων και των γεφυρών … όπως και να την προσφωνήσει κανείς, η Βουδαπέστη είναι από τις λίγες πόλεις που θα σας γοητεύσουν. Αυτά που μένουν από το ταξίδι στην όμορφη Βουδαπέστη είναι η αρχοντική ομορφιά της πόλης, η εκδρομή στα γραφικά παραδουνάβια χωριά, το καλό τοπικό φαγητό αλλά και η γοητεία του Δούναβη, ιδιαίτερα την ώρα που δύει ο ήλιος.
Συγκέντρωση στο αεροδρόμιο Ε. Βενιζέλος και αναχώρηση για την πρωτεύουσα των Μαγυάρων. Άφιξη και μεταφορά στο ξενοδοχείο. Υπόλοιπο της ημέρας στη διάθεσή σας, να κάνετε τη βόλτα σας στην περίφημη οδό Vaci Utca, να δοκιμάσετε τοπικά γλυκίσματα και να χαλαρώσετε πίνοντας τον καφέ σας στα φημισμένα Καφέ Gerbeaud & New York.
Πρωινό και ακολουθεί η ξενάγηση της πόλης από την Πέστη, με τη μεγάλη πλατεία των Ηρώων, και το εντυπωσιακό άγαλμα του αρχάγγελου Γαβριήλ, μια εντυπωσιακή κατασκευή, όπου «φιλοξενούνται» τα αγάλματα των βασιλιάδων της χώρας. Εν συνεχεία θα επισκεφθείτε τον Καθεδρικό Ναό του Αγ. Στεφάνου (δεν περιλαμβάνεται η είσοδος), τη μεγαλύτερη εκκλησία της Ουγγαρίας. Θα σας εντυπωσιάσει η εσωτερική διακόσμηση καθώς και το παρεκκλήσι του ναού. Έπειτα θα κατευθυνθείτε κατά μήκους του Δούναβη όπου θα θαυμάσετε τις όμορφες γέφυρες και θα φτάσετε στην πλευρά της Βούδας. Θα θαυμάσετε το Κάστρο, τον Πύργο των Ψαράδων και τον Ιστορικό Ναό του Αγ. Ματτία, που δεσπόζει στο Βόρειο τμήμα της συνοικίας του Κάστρου. Μετά το τέλος της ξενάγησης σας προτείνουμε να επισκεφθείτε τη Σκεπαστή Αγορά της πόλης.
Σήμερα η μέρα είναι στη διάθεσή σας, για να κάνετε τη βόλτα σας, στο πανέμορφο Ιστορικό κέντρο της Πέστης ή μπορείτε να επισκεφθείτε την πλούσια Πινακοθήκη, όπου φιλοξενούνται περιοδικές εκθέσεις και το Κοινοβούλιο με το πολύ ενδιαφέρον «εσωτερικό» του διάκοσμο, (απαιτείται έγκαιρη αγορά εισιτηρίου).
Πρόγευμα. Αναχώρηση για την όμορφη διαδρομή στην Καμπή του Δούναβη (προαιρετικά έξοδα ατομικά). Πρώτος σταθμός το χωριό των καλλιτεχνών, ο Αγ. Ανδρέας, με τα γραφικά σοκάκια και τα όμορφα τουριστικά καταστήματα, περιοχή που φημίζεται για τα καλά κρασιά. Συνεχίζουμε για το Βίσσεγκραντ, το ιστορικό αξιοθέατο της μαγευτικής Καμπής του Δούναβη. Από το άλλοτε λαμπρό και φημισμένο ανά την Ευρώπη βασιλικό ανάκτορό του, σώζονται μόνο λίγα ερείπια, η αναγεννησιακού ρυθμού επίσημη αυλή υποδοχής αναστηλώθηκε με βάση τα παλιά σχέδια. Ακολουθεί βόλτα στην πρώτη πρωτεύουσα της Ουγγαρίας, το Έστεργκομ. Θα διασχίσουμε την γέφυρα που ενώνει τις δύο όχθες του Δούναβη, την Ουγγαρία με την Σλοβακία, για να περάσουμε στην πόλη Στούροβο της Σλοβακίας, από όπου θα απολαύσουμε το θέαμα που προσφέρει ο Δούναβης και θα εντυπωσιαστούμε από τον Άγιο Στέφανο, φωτισμένο στον απέναντι λόφο της Ουγγαρίας. Επιστροφή το απόγευμα στη Βουδαπέστη.
Πρωινό στο ξενοδοχείο και χρόνος στη διάθεσή σας, μέχρι την ώρα της αναχώρησης για το αεροδρόμιο. Στη συνέχεια, μεταφορά στο αεροδρόμιο και πτήση επιστροφής για Αθήνα.
Πτήσεις με Aegean Airlines
A3 878 | Αθήνα – Βουδαπέστη | 14.30 - 15.30 |
Α3 879 | Βουδαπέστη – Αθήνα | 16.15 - 19.10 |